Home / Bonus Haberleri / Kriket Oyunu Nasıl Oynanır?

Kriket Oyunu Nasıl Oynanır?

Günümüzde artık çok fazla popüler olmaya başlayan kriket, ilk olarak 1719 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde kurulmuş olan bir ligle oynanmaya başladı. Kriketin merkezi bu yüzden İngiltere olarak kabul edilmektedir. Kriket temel olarak vuruş ve atıştan oluşan bir spor dalıdır. Kriket 11 kişiden oluşan 2 takımla beraber oynanır. Bu özellikleriyle futbola da benzediğini düşünebilirsiz. Fakat kriket futbol, voleybol veya basketbol gibi tüm sporcular sahada olarak oynanmaz. İlk etapta yazı tura yöntemiyle hangi takımın atıcı takım hangi takımın vurucu takım olduğuna karar verilir.

Kriket sahası 155 metreye 135 metre olan bir alana kurulmuştur. Bu alanın tam ortasında 20 metre boya sahip olan ve 3 metre 66 cm eninde bir sahanın içerisinde oynanmaktadır. Bu sahanın karşılıklı uçlarında 75 cm yüksekliğe sahip olan ve kale görevinde 3 tane çubuk bulunur. Bu çubuklara vicket adı verilmektedir. Oyunun temel amacı ise bu vicketleri devirmektir. Bir kriket topunun ağırlığı 155 gram ve çağı 22 cm’dir. Topa vurmak için kullanılmakta olan sopanın boyu ise 96 sm’dir. Kriket iki devreden meydana gelmektedir. İlk devre atıcı olan takım ikinci devre vurucu olarak maça çıkar. Atıcı olma özelliğine sahip olan takım savunma yapan takımdır. Bu takımın 11 oyuncusu da sahada yer alır. Vurucu olan takım ise hücum takımdır. Sadece iki tane oyuncu ile sahada olurlar.

Atıcı olan takımın temel amacı ise bu iki vurucuyu oyundan çıkararak oyuncu eskitmektir. Onların çok az sayı almasını veya sayı almamasını sağlamaya çalışırlar.

Krikette kura atışı ile hangi takımın vurucu hangi takımın atıcı olduğuna karar verilir. Vurucu takımda yer alan iki oyuncu vicketlerin önünde yer alır. Atıcı ise elindeki topunu vurucunun arkasında yer alan wicketleri devirmek için gönderir. Vurucu ise bu evrede elindeki sopa ile wicketi savunmaya çalışır. Atılan top wickete çarptığı takdirde vurucu oyun dışı kalacaktır. Başarılı bir vuruş gerçekleşirse her iki vurucuda wicketlere doğru koşar. Bu sırada atıcı takımın oyuncuları ise topu yakalamaya çalışır. Vurucular eğer top yakalanmadan yer değiştirirlerse 1 run puanı elde ederler.

About admin

Check Also

Bahi̇s Si̇teleri̇nde Mobi̇l Uyumluluk

Teknolojinin gelişimi sayesinde artık bilgisayarların yanı sıra tabletler de kullanılmaya başlanmıştır. Bahisçiler de bu cihazlar …